مقالات

تـاریخـچه لابـراتوار دنـدانسازی

در سال 1887 دندانپزشکی به نام استو و تکنسینی به نام فرانک . آر آ اِدی Frank. R. Eddy لابراتوار دندانسازی استو ”STOWE“ را در بوستون BOSTON تأسیس کردند، که اولین لابراتوار مجهز بود.

مروری بر سیستم های آلیاژی فلز – سرامیک

رستوریشن های فلز- سرامیک شامل یک زیربنای فلزی هستند که سرامیک بر روی آن نصب می شود.

رسـتوریشنهای تـمام سـرامیک

بدست آوردن رنگ و فرم ایدهآل در روکشهای P.F.M به سختی صورت میگیرد و در بعضی موارد غیرممکن است. جهت تأمین زیبایی در حداقل فضا میتوان از روکشها تمام سرامیک استفاده کرد. در این مقاله با مزایا و معایب و همچنین تکنیک کار این نوع ترمیمها آشنا میشوید.

تشخیص رنگ آسان با esay shade

در مطالعه ای که در 1987 در دانشگاه کالیفرنیا توسط Samuel.E و همکاران انجام شد و هدف بهبود انتخاب رنگ در رستوریشن های متال سرامیک بوده، به این نتیجه رسیدند که در صورت عدم توانایی برای انتخاب shade دقیق، رنگ با chroma پایین و value بالاتر را انتخاب کنیم.

نگاه دقیقتر به تكنولوژی CAD/CAM

توضیح : حدود 20 سال است كه تكنولوژی CAD/CAM در عرصه بازسازی دهان و دندان حضور پیدا كرده به خصوص در چند سال اخیر به توسعه و ساخت رستوریشنهای تمام سرامیك در كنار Press technology كمك قابل توجه كرده است .

دندان درد در اوج آسمان و عمق دریا

مطمئنا شنیده‌اید که خلبانان و خدمه پرواز به علت سختی هایی که ممکن است در زمان برخاستن یا نشستن هواپیما برایشان مشکل بوجود آورد، نباید دندان خراب دردهانشان داشته باشند. حتی‌ بعضی وقتها در این مورد زیاده روی می‌شود و به گوشمان می خورد که خلبان‌ها مجبورند هر دندانشان که خراب شد بکشند.

كاربرد پرسلن هاي رنگ لثه در پروتزهاي متكي بر ايمپلنت

موفقيت در ايمپلنتهاي دنداني مرهون دستيابي به اهداف فانكشنال و زيبايي ميباشد.

جایگاه بهداشت حرفه ای در سلامت کارکنان لابراتوار پروتزهای دندانی

بهداشت حرفه ای، علم و هنر شناسایی ، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور محیط کار است که علاوه بر محافظت کارگران در مقابل بیمارهای ناشی از شغل و دیگر شرایط زیان آور محیط کار، باعث حفظ سرمایه های انسانی می شود.